Zaciski przyłączeniowe, czyli skuteczne połączenia w instalacjach fotowoltaicznych

Zaciski przyłączeniowe są jednym z elementów instalacji zapewniającym prawidłowy przesył prądu i energii. Cechą jakościowo dobrych zacisków jest ograniczenie strat połączeniowych a przez to także ograniczenie potencjalnych strat energii pozyskiwanej z promieniowania słonecznego. Trzeba podkreślić, że instalacje fotowoltaiczne potrafią pracować przy napięciu sięgającym aż 1500 V DC. Wymaga ono pewnych oraz trwałych połączeń w obwodach z szeregowo połączonymi modułami. Słaba jakość połączeń może spowodować nadmierne przegrzewanie się i straty, a w konsekwencji uszkodzenie jednego z podzespołów instalacyjnych.

Home » Zabezpieczenia dla fotowoltaiki » Zaciski przyłączeniowe
Rozłącznik skrzynkowe KETO do montażu na płytach
Rozłącznik skrzynkowe KETO do montażu na szynach 60mm
Rozłącznik skrzynkowe KETO do montażu na szynach 100mm
Rozłącznik skrzynkowe KETO do montażu na płytach
Rozłącznik skrzynkowe KETO do montażu na szynach 60mm
Rozłącznik skrzynkowe KETO do montażu na szynach 100mm

Jakie zaciski przyłączeniowe są dostępne dla użytkowników systemu?

W naszym asortymencie można znaleźć różne wersje zacisków przyłączeniowych do konkretnych zastosowań. Są to przede wszystkim:

  • listwowe zaciski szeregowe typu KL
  • zaciskowe listwy rozdzielcze typu FSPD
  • złącza MC4.

Pierwsze z wymienionych wykorzystuje się do łączenia ze sobą różnych typów żył kablowych, a także taśm miedzianych przy napięciu izolacji 2000V AC/DC. Możliwość łączenia ze sobą zacisków różnej wielkości pozwala tworzyć zestawy wielobiegunowe.

Zaciskowe listwy rozdzielcze FSPD pozwalają w łatwy i bezpieczny sposób łączyć wiele obwodów prądu stałego w jednym miejscu bądź dokonania rozdziału obwodu (od 175A do 840A) na wiele mniejszych, przy napięciu roboczym w zakresie 600-1500VAC/DC.  Modułowa konstrukcja pozwala tworzyć różne konfiguracje. Zaś stopień ochrony IP20 zabezpiecza przed dotykiem części przewodzących bez konieczności stosowania dodatkowych osłon.

Złącza MC4 (produkcja oryginalna f-my STÄUBLI d. Multi-Contact) służą do trwałych (przerwy obwody, wypadanie zaciśniętych przewodów) i małostratnych (niska rezystancja) połączeń elementów instalacji PV (1500VDC),  w tym modułów w łańcuchu.

Podstawowe zalety zacisków przyłączeniowych dla fotowoltaiki

Główne atuty wskazanych wersji złączek dzielą się ze względu na zastosowanie konkretnego modelu. W przypadku listwowych zacisków szeregowych będą to:

  • wyeliminowanie konieczności zakładania dodatkowych tulejek,
  • łatwość i krótszy czas okablowania instalacji fotowoltaicznej,
  • możliwość pracy przy napięciu AC i DC,
  • bezpieczeństwo użytkowania danego układu.

Z kolei dla zaciskowych listew rozdzielczych najważniejszymi cechami są:

  • prosta, sprawdzona konstrukcja,
  • wygodne łączenie obu końców przewodów,
  • uniwersalność zastosowania do wielu układów prądowych,
  • bogaty wybór kolorów pozwalający odróżnić rodzaje kabli instalacyjnych.

A dla złącz MC4 można wskazać zalety, takie jak:

  • znikoma rezystancja przejścia,
  • zmniejszenie tempa korozji elektrochemicznej,
  • większa siła styku pomiędzy gniazdem i wtykiem

Zaciski przyłączeniowe

Sekret dobrze wykonanej i sprawnie działającej instalacji elektrycznej kryje się w wielu czynnikach. Na liście niezbędnych elementów znajdują się m.in. zaciski przyłączeniowe, które znajdą Państwo w naszej ofercie. Z ich pomocą układ będzie pracował wydajnie, zapewniając prawidłowy przesył prądu. W katalogu przygotowaliśmy ofertę listwowych zacisków szeregowych, zaciskowych listew rozdzielczych oraz złączek MC4. Dostarczamy produkty o atrakcyjnym stosunku jakości do ceny, które nie zawiodą oczekiwań wymagających klientów, akceptujących jedynie sprawdzone rozwiązania. W razie potrzeby chętnie pomożemy wybrać odpowiednie produkty lub przedstawimy dodatkowe informacje o asortymencie.

Cechy wysokiej klasy zacisków przyłączeniowych

Po stronie najważniejszych właściwości, jakimi cechują się zaciski, zdecydowanie można zapisać parametry związane z ograniczeniem strat połączeniowych. Nasze produkty w pozytywny sposób wpływają na trwałość oraz wydajność instalacji. Dzięki temu nie dojdzie do jej przegrzania, co z kolei mogłoby doprowadzić do kosztownej, a co najważniejsze – problematycznej awarii. W Państwa ręce oddajemy zaciski przyłączeniowe o znacznej wytrzymałości, a co za tym idzie – żywotności. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby akcesoria spełniały jak najbardziej rygorystyczne normy. Jako specjaliści działający na rynku od ponad 20 lat możemy z pełnym przekonaniem polecić oferowane akcesoria.

W ofercie posiadamy różne zaciski przyłączeniowe

Postawiliśmy na możliwie jak najszerszą ofertę produktów, zwracając uwagę, aby znalazły się w niej najpopularniejsze zaciski przyłączeniowe. Miało to dla nas olbrzymie znaczenie, ponieważ wiemy, że zależnie od rodzaju akcesorium może mieć ono odmienne zastosowanie. Stworzyliśmy katalog, który zawiera: listwowe zaciski szeregowe typu KL, złączki MC4 oraz zaciskowe listwy rozdzielcze typu FSPD. Dzięki nim stworzą Państwo m.in. zestawy wielobiegunowe, a także połączą lub rozdzielą obwody.

Jeden produkt wiele korzyści – zaciski przyłączeniowe

Zaciski przyłączeniowe posiadają wachlarz przydatnych funkcjonalności. Oczywiście wiele zależy od zastosowanego rodzaju produktu. Do największych atutów poszczególnych modeli należy np. skrócenie czasu okablowania instalacji fotowoltaicznej. Poza tym dostarczamy towar o prostej, lecz jednocześnie przetestowanej konstrukcji, pozwalającej na szybkie i pewne łączenie przewodów. Ponadto złącza MC4 cechują się znikomą rezystancją przejścia oraz zapewniają większą siłę styku między gniazdem i wtykiem. Nasze zaciski przyłączeniowe wykorzystają Państwo w wielu instalacjach, ponieważ zaliczają się do akcesoriów o dużym poziomie uniwersalności.