Technika nadawczo-odbiorcza

Ochrona sieci wysokich częstotliwości

Urządzenia do wysyłania i odbioru sygnałów, czyli różnego typu maszty i anteny, są z reguły szczególnie narażone na skutki oddziaływania wyładowań atmosferycznych i przepięć, ponieważ zazwyczaj zlokalizowane są na wyżej położonych miejscach i budynkach. Obwody wysokich częstotliwości, jak np. urządzenia do wysyłania i odbioru sygnałów w systemach GSM/UMTS lub TETRA, należy chronić odpowiednio do potencjalnych zagrożeń, aby zapewnić ciągłość pracy. Dzięki produktom CITEL z zakresu ochrony przed wyładowaniami atmosferycznymi i przepięciem, dostępnymi dla szeregu aplikacji pracujących w obszarze wysokich częstotliwości, znacznie zwiększają Państwo niezawodność działania swoich urządzeń do wysyłania i odbioru sygnałów.

Niektóre zastosowania

Tetra, Tetrapol

380-512 MHz

GSM850

824-894 MHz

Tetra

870-925 MHz

GSM 900

880-960 MHz

GPS

1575 MHz

GSM 1800

1710-1785 MHz

GSM 1900

1850-1990 MHz

DECT

1880-1900 MHz

WCDMA/TD-SCDMA

1850-2025 MHz

UMTS (IMT-2000)

1885-2200 MHz

WLL (WiMax)

2400-5825 MHz

Technologia ochrony przeciwprzepięciowej w zakresie wysokich częstotliwości

Iskierniki gazowe: ograniczniki serii P8AX

Iskiernik gazowy jest jedynym komponentem ochrony przeciwprzepięciowej, który z uwagi na swoją wyjątkowo niską pojemność, może zostać wykorzystany w zakresie bardzo wysokich częstotliwości (do kilku GHz). W przypadku ochrony przeciwprzepięciowej obwodów z przewodami koncentrycznymi (COAX, Koaxial), w ogranicznikach takich jak P8AX iskiernik gazowy zainstalowany jest pomiędzy wewnętrznym przewodem przewodzącym sygnał, a zewnętrznym – ekranowanym. Jeżeli napięcie zadziałania zostanie osiągnięte, co z reguły ma miejsce na skutek przepięcia, w ciągu nanosekund powstaje łuk elektryczny i w przewodzie sygnałowym następuje zwarcie. Napięcie zadziałania iskiernika gazowego zostaje zdefiniowane fabrycznie i wynosi między 70V, a kilka kV, natomiast napięcie wyładowania łukowego leży w zakresie zaledwie od 10V do 30V. Jeżeli napięcie w obwodzie spadnie poniżej napięcia stabilizacji iskiernika, łuk elektryczny gaśnie i iskiernik powraca do stanu zablokowanego (zgaszonego), czyli jest znowu izolatorem. Iskiernik gazowy można na wypadek uszkodzenia prosto i szybko wymienić. Największą zaletę technologii iskierników gazowych stanowi jednakże możliwość ich wykorzystania w całej szerokości pasma częstotliwości sięgającej od prądów DC do kilku GHz.

Ochrona DC – seria CXP-DCB

Układ ochronny tych urządzeń zabezpieczających przed przepięciem składa się z kombinacji iskiernika gazowego i filtra niskopasmowego, które łączą zalety obu komponentów: wysoką wytrzymałość udarową
i tłumienie zakłóceń niskiej częstotliwości występujące w sieci DC.

Ochrona DC – seria CNP/CXP

Te ograniczniki przepięć bazujące na iskierniku gazowym pozwalają ochronić takie urządzenia jak telewizory, odbiorniki satelitarne i radiowe, przed stosunkowo dużymi prądami wyładowczymi. Można je także stosować w systemach podziemnych – w tym przypadku CXP izoluje ekranowanie przewodu od uziemienia.

Lambda ¼ – seria PRC
Technologia Lambda ¼ (tzw. ćwiartka fali) oferuje doskonałe możliwości ochrony aplikacji telekomunikacyjnych (GSM, UMTS, GPS, TETRA). Moduł ochronny składa się z elementu koncentrycznego z odpowiednimi przyłączami i jest połączony ze zwartym przewodem Lambda. Długość przewodu Lambda zależy od częstotliwości znamionowej. W zakresie wąskopasmowym technologia Lambda doskonale nadaje się do aplikacji do kilku GHz. Funkcja ochronna uzyskiwana jest poprzez zwarcie koncentrycznego przewodu wewnętrznego z zewnętrznym przewodem Lambda, tworząc w ten sposób filtr, który idealnie dopasowuje się do częstotliwości roboczej. To zwarcie jest dostosowane do częstotliwości, która odpowiada jednej czwartej długości fali przenoszenia. Częstotliwości leżące poza zakresem częstotliwości znamionowej są tłumione. Dzięki bezpośredniemu połączeniu wewnętrznego i zewnętrznego przewodu nie istnieje jednak możliwość przepływu prądu DC.

Instalacja

Zastosowanie i wydajność koncentrycznych modułów przeciwprzepięciowych zależy od prawidłowego montażu, w szczególności od połączenia z przewodem uziemiającym systemu przewodów. Z tego względu należy przestrzegać podanych poniżej zasad instalacji:

  • instalacja uziemiająca: wszystkie istniejące i przyłączone do systemu przewody muszą być bezpośrednio połączone między sobą i podłączone do uziemienia dla wyrównania potencjałów;
  • aby napięcia szczątkowe były jak najmniejsze, długość przewodu łączącego ochronny moduł przeciwprzepięciowy z wyrównaniem potencjałów nie może przekraczać 50 cm i musi mieć minimalny przekrój poprzeczny wynoszący 4 mm2;
  • przyłączając przewód do uziemienia należy zwracać uwagę, aby miejsce kontaktu nie było skorodowane ani zabrudzone;
  • umiejscowienie ochrony przeciwprzepięciowej: ograniczniki przeciwprzepięciowe należy zainstalować przy wlocie przewodów do budynku, jak też bezpośrednio przed zabezpieczanym urządzeniem, aby zakłócenia działania systemu na skutek wyładowań atmosferycznych i przepięć były jak najmniejsze.

Produkt CITEL

Maksymalna moc szczytowa

P8AX09

25W

P8AX15

70W

P8AX25

190W

P8AX35

380W

P8AX50

780W