Wkładki topikowe – Na czym polega ich działanie ?

Specjalistyczne bezpieczniki są przeznaczone do ochrony urządzeń i kabli przed przeciążeniem lub zwarciem. Ich topiki są tak zwymiarowane, żeby przerwać odpowiednio szybko przewodzenie prądu w przypadku zbyt wysokiej jego wartości. Wtedy następuje pełne stopienie elementu odcinając dopływ energii do chronionych urządzeń. W efekcie nie ulegają one uszkodzeniu lub poważniejszym awariom. W razie wykrycia takich nieprawidłowości przywrócenie normalnej pracy jest banalnie proste. Wystarczy wymienić bezpiecznik topikowy na nowy, a następnie ponownie uruchomić daną instalację. Warto podkreślić, że obecnie nie ma możliwości naprawy przepalonej wkładki topikowej. Jeśli określony podmiot oferuje podobną usługę, z całą pewnością jest to próba naciągnięcia klienta na niepotrzebny wydatek. Wkładki topikowe są też wykorzystywane w: sprzęcie elektronicznym, AGD i przemysłowych układach zasilania.

Rozłącznik skrzynkowe KETO do montażu na płytach
Rozłącznik skrzynkowe KETO do montażu na szynach 100mm
Rozłącznik skrzynkowe KETO do montażu na szynach 100mm
Rozłącznik skrzynkowe KETO do montażu na płytach
Rozłącznik skrzynkowe KETO do montażu na szynach 100mm
Rozłącznik skrzynkowe KETO do montażu na szynach 100mm

Z jakich elementów składają się bezpieczniki topikowe?

Budowa uwzględnia pięć podstawowych podzespołów. Takie bezpieczniki są złożone z:

 • korpusu
 • odpowiednio zwymiarowanego topika
 • piasku lub innego gasiwa
 • noży lub styków
 • sygnalizatora przepalenia wkładki topikowej

Zainteresowani mogą wybierać wśród dwóch głównych charakterystyk:

 • pełnozakresowej – g
 • niepełozakresowej – a

Pełnozakresowa – g, chroni urządzenia przed przeciążeniem i zwarciem.

Niepełno-zakresowa – a, tylko przed zwarciem

Ponadto wkładki bezpiecznikowe są klasyfikowane z uwagi na rodzaj chronionego urządzenia:

 • aM – silniki
 • gTr – transformatory
 • gG – kable i przewody
 • aR, gR – półprzewodniki
 • gPV – obwody fotowoltaiczne
 • gB – urządzenia górnicze

Jakiego rodzaju wkładki topikowe oferujemy swoim Klientom?

Oferowane przez nas bezpieczniki można podzielić na różne kategorie zgodnie z odpowiednimi normami. W śród oferowanych bezpieczników można znaleźć np. bezpieczniki topikowe zwłoczne, bezpieczniki mocy do zabezpieczenia półprzewodników – ultraszybkie, do obwodów niskiego napięcia  nN i obwodów średniego napięcia SN. Bezpieczniki mocy zwłoczne będą utrzymywały przetężenie o określonej wartości przez minimalny określony czas bez otwarcia obwodu (przepalenia się). Bezpiecznik zabezpieczający półprzewodniki działa niezwykle szybko celem zabezpieczenia elementów półprzewodnikowych (diody, tyrystory, triaki). Niekiedy nazywany jest także bezpiecznikiem prostownikowym. Bardzo prosta zasada budowy którą charakteryzuje się bezpiecznik mocy sprawia, że łączy ona w sobie najwyższe zdolności zwarciowe oraz powtarzalność charakterystyk wyłączeniowych.  Pomimo ciągłego rozwoju różnorodnych urządzeń zabezpieczających tylko bezpieczniki  utrzymały swoją pozycję w systemach instalacji elektrycznych. Ciągły rozwój oraz rozpowszechnianie się bezpieczników mocy  spowodowane jest poprzez gwarancję utrzymywania niezmiennej w czasie charakterystyki wyłączania, niewielkich gabarytów  oraz korzystnego stosunku ceny do funkcjonalności. Wszystko to sprawa, że bezpieczniki stosowane są do ochrony najbardziej wymagających odbiorów.

Na co zwrócić uwagę, chcąc pozyskać wkładki topikowe?

Korzystając z usług naszej firmy w celu pozyskania potrzebnych bezpieczników, polecamy zwrócić uwagę nie tylko na ich konkurencyjną cenę, ale przede wszystkim na charakterystykę czasowoprądową będącą krzywą przedstawiająca zależność czasu, na przykład czasu trwania łuku lub czasu działania od prądu spodziewanego, w określonych warunkach działania. Jest to podstawowa czynność aby prawidłowo dobrać  bezpiecznik do chronionego urządzenia czy instalacji. Ponadto należy określić m.in. napięcie znamionowe, prąd znamionowy, dopuszczalną stratę mocy bezpiecznika, zdolność do wyłączania prądu zwarciowego. Istotne w przypadku oferowanych artykułów są również ich wymiary. Bezpieczniki oferowane są w różnych standardach wykonania. Wyróżniamy trzy główne standardy: standard europejski (IEC), brytyjski (BS) i amerykański (UL). Standard europejski obejmuje następujące wykonania bezpieczników topikowych: DI-DV (DIAZED), D01-D03 (NEOZET), bezpieczniki cylindryczne oraz bezpieczniki mocy wykonane w standardzie NH.

Jesteśmy pewni, że olbrzymia różnorodność asortymentu, którym dysponujemy, sprawi, że wszyscy zdołają nabyć bezpieczniki dostosowane do swoich potrzeb. Zachęca do tego także ich atrakcyjność cenowa oraz możliwość nabycia praktycznie dowolnej liczby wybranych artykułów. Dzięki nim każda wyposażona w nie instalacja elektryczna pozostanie skutecznie chroniona przed przeciążeniami i zwarciami.

Zagwarantuj bezpieczeństwo swojej instalacji i wybierz jakościowe bezpieczniki mocy

Jako jeden z liderów rynku, oferujących rozłączniki, bezpieczniki i elementy składowe instalacji elektrycznych, wiemy dokładnie, jak różne potrzeby wiążą się z szeregiem instalacji stosowanych w domach i biurach. Każdy obiekt to niemal inny rodzaj wprowadzanych rozwiązań. W naszej ofercie znajdziesz zróżnicowane bezpieczniki mocy, które pasować będą do różnych instalacji. Kupując produkty z naszego asortymentu, zyskujesz przede wszystkim bezpieczeństwo. Wszystkie elementy, w tym również bezpieczniki, spełniają potrzebne normy jakości, określane z góry. Głównym zadaniem bezpieczników jest ochrona urządzeń i okablowania, a co za tym idzie, również dbałość o bezpieczeństwo mienia, użytkowników, mieszkańców czy pracowników. Współpracując z najlepszymi producentami i dystrybutorami, możesz liczyć na pewne rozwiązania.

Gotowa oferta obejmuje dokładnie opisane bezpieczniki mocy. Każdy z nich posiada potrzebną specyfikację techniczną, dlatego nie musisz martwić się o to, że wybierzesz zły produkt. Nasi przedstawiciele chętnie odpowiedzą na dodatkowe pytania, pojawiające się przy procesie zakupowym. Jeśli nie masz pewności, który z bezpieczników będzie pasować do Twojej instalacji, chętnie pomożemy w wyborze. Zaprezentujemy dedykowaną ofertę i dopasujemy produkty do Twojego zapotrzebowania. Postaw na sprawdzone i bezpieczne elementy do Twojej instalacji elektrycznej. Wybierz lidera rynku, który spełnia wymagane normy przedmiotowe.

Wkładki topikowe

Każda profesjonalnie wykonana instalacja elektryczna zabezpieczona jest bezpiecznikami topikowymi. Wkładki topikowe to skuteczna linia obrony na wypadek wzrostu prądu, który może być spowodowany wieloma czynnikami. Dzięki tym właśnie produktom przebieg prądu zostanie przerwany, co pozwoli uchronić urządzenia oraz kable przed uszkodzeniem lub zniszczeniem na skutek przeciążenia, lub zwarcia. Bezpieczniki działają na stosunkowo prostej zasadzie – jeśli wartość prądu jest zbyt wysoka, ich elementy topikowe ulegają stopieniu, co odcina przepływ prądu. Taki element nadaje się następnie do wymiany, ale to zadanie nie sprawia problemu, a wręcz przeciwnie, pozostaje banalnie proste. Po wyjęciu przepalonej wkładki i zamontowaniu nowej instalacja znów zacznie pracować z pełną wydajnością. Wkładki topikowe znalazły szerokie zastosowanie w komercyjnych i przemysłowych sieciach elektrycznych. Powszechnie spotkasz je również w wielu innych urządzeniach.

Jak odpowiednio dobrać wkładki topikowe?

Bezpieczniki mocy składają się z kilku podstawowych części: korpusu, topika, gasiwa, zestyków oraz sygnalizatora przepalonej wkładki. Co do zasady produkty działają w trybie pełnozakresowym chroniąc przed przeciążeniem i zwarciem lub niepełnozakresowym, zabezpieczając instalację na wypadek zwarcia. Dobierając wkładkę, zwróć uwagę na jej charakterystykę czasowo-prądową. Istotnymi parametrami będą również napięcie znamionowe, rozmiar wkładki, czy też dopuszczalna strata mocy. Sprzedajemy bezpieczniki w standardzie europejskim (IEC), brytyjskim (BS) oraz amerykańskim (UL). Jeśli masz pytania lub potrzebujesz pomocy przy ich doborze, skontaktuj się z nami. Możesz być pewien, że zamówione produkty spełniają rygorystyczne normy techniczne i mają niezbędne atesty. Sięgając po nasze akcesoria, odpowiednio zabezpieczysz instalację elektryczną.