Ograniczniki przepięć DC

W naszej ofercie znajdują się wysokiej jakości ograniczniki przepięć DC, których głównym zadaniem jest zabezpieczenie instalacji fotowoltaicznej przed przepięciami. Dzięki tym elementom możliwa jest ochrona instalacji przed zniszczeniem czy też uszkodzeniem na skutek wyładowań atmosferycznych czy przepięć łączeniowych. Ograniczniki przeciwprzepięciowe DC mają wszechstronne zastosowanie – używa się ich zarówno w budownictwie jednorodzinnym, jak i do zabezpieczenia dużych budynków użyteczności publicznej czy obiektów przemysłowych.

Rozłącznik skrzynkowe KETO do montażu na płytach
Rozłącznik skrzynkowe KETO do montażu na szynach 60mm
Rozłącznik skrzynkowe KETO do montażu na szynach 60mm
Rozłącznik skrzynkowe KETO do montażu na płytach
Rozłącznik skrzynkowe KETO do montażu na szynach 60mm
Rozłącznik skrzynkowe KETO do montażu na szynach 60mm

W jakim celu stosuje się ograniczniki przepięć DC

Ograniczniki przepięć DC, choć są urządzeniami niewielkich rozmiarów, pełnią niezwykle ważną funkcję w całej instalacji fotowoltaicznej. Dzięki nim możliwe jest: 

  • zabezpieczenie instalacji elektrycznej przed uszkodzeniem,
  • uniknięcie zniszczenia różnego rodzaju urządzeń elektrycznych działających w budynku, 
  • uniknięcie powstania pożaru, szkód czy też potrzeby naprawy urządzeń. 

Podejmując decyzję o zamontowaniu instalacji fotowoltaicznej, warto zabezpieczyć ją przed skutkami wyładowań podczas burz. Zadbanie o wysokiej jakości ograniczniki przepięć DC pozwala zredukować to zagrożenie do absolutnego minimum. 

Jak działa ogranicznik przepięć DC

Ogranicznik przepięć DC to element, który ma bardzo istotne znaczenie dla ochrony instalacji fotowoltaicznej. Jego zadaniem jest bezpieczne odprowadzenie prądu udarowego do ziemi i tym samych ochrona wrażliwych urządzeń w danej instalacji PV. Ograniczniki są przeznaczone do wielokrotnego zadziałania, dopóki trwałemu uszkodzeniu nie ulegną elementy zabezpieczające: iskierniki oraz warystory. 

W jaki sposób dobrać ogranicznik przepięć DC do instalacji fotowoltaicznej? 

Aby ogranicznik przepięć DC prawidłowo spełniał swoje zadanie, bardzo ważną kwestią jest jego odpowiedni dobór. Warto oddać to w ręce fachowców. Projektanci w sposób profesjonalny doradzą zabezpieczenia przeciwprzepięciowe, które będą skutecznym rozwiązaniem do danego typu budynku i instalacji. Przede wszystkim istotną rzeczą jest sklasyfikowanie danego obiektu, a następnie oszacowanie ryzyka szkód, które mogą powstać na skutek wyładowań atmosferycznych. Są one określane zgodnie z normą PN- EN 62305. Bardzo ważne podczas doboru ograniczników przepięć DC do instalacji fotowoltaicznej jest określenie poziomu ochrony Up, wytrzymałości udarowej chronionych urządzeń np.: inwertera, modułów PV, ilości łańcuchów z modułami etc. W naszej ofercie znajdują się ograniczniki przepięć typu kombinowanego 1+2 oraz ograniczniki przepięć DC typu 2. Wyróżnia je 10-letnia gwarancja producenta (wykonania w technologii VG) wysoka jakość i niezawodność wykonania. Z pewnością będą spełniały swoje zadanie bezawaryjnie. Zapraszamy do skorzystania z oferty

Ograniczniki przepięć DC – czy usytuowanie ma znaczenie?

MIejsce montażu ograniczników przepięć DC ma szczególne znaczenie dla maksymalizacji ich działania. Powinny one znajdować się w pobliżu obiektu, który podlega ochronie. O ile długość przewodu pomiędzy modułem fotowoltaicznym a falownikiem DC nie przekracza 10 m, wystarczającym rozwiązaniem będzie instalacja jednego ogranicznika. Ogranicznik przepięć DC powinien znaleźć się obok falownika. W wysokich budynkach bardzo często długość kabla przekracza 10 metrów. W tego rodzaju sytuacjach należy zastosować jeden ogranicznik przy modułach PV, drugi natomiast obok falownika. Standardowy stopień ochrony w ogranicznikach przepięć DC to IP20. Należy więc dołożyć wszelkich starań, aby ustrzec ograniczniki przed wpływem wilgoci i zamontować je w odpowiednich obudowach DC. Bez względu na miejsce przeznaczenia warto montaż oddać w ręce specjalistów, aby zyskać pewność poprawnego, efektywnego działania zabezpieczenia. Błędy w montażu mogą powodować ryzykowne sytuacje, dlatego należy zaufać doświadczeniu fachowców.